Liene Biezā

Meklēju N.Loss!

</>


Nikolajs Loss ir mans onkulis. Viņa vairs nav starp mums, tomēr ir stāsts par kāda jūrnieka dzīvi, līdz galam neizdibinātu likteni, un latviešu jūrasbraucējiem pasaules ūdeņos.

Nikolajs Loss piedzima Latvijā 1913. gada oktobrī baltkrievu Teodora un Natālijas daudzbērnu ģimenē. Pabeidza K.Valdemāra Jūras skolu ar kuģa mehāniķa diplomu kabatā. Brauca uz Latvijas tirdzniecības flotes kuģiem. 1939. gada novembrī krievu karaspēks ieņēma Liepājas ostu, decembrī Nikolajs uzkāpa uz ,,Regentas” klāja un devās uz ASV.

Radinieku meklēts, Nikolajs visus padomju gadus klusēja. Arhīvu ziņas liecina par ,,Regentas” torpedēšanu pie Amerikas krastiem un bojāeju. No 32 apkalpes locekļiem bojā gāja 14, Loss viņu vidū nav minēts. 2014. gadā turpinu meklēt savu radinieku. Ģimenes arhīvs jaunas ziņas nesniedz. Pēdējo vēstuli 1947.gadā viņš rakstījis māsai.

Nikolaja dzīvesstāsts mani atvedis uz Latvijas Jūras akadēmiju, kur portretēju jauniešus un  paveru sajūtu logu uz laiku, kad Nikolajs bija jauns. Savus meklējumus un atradumus apkopoju foto stāstā.


</>