Skolas soma

Nodarbības skolēniem programmas "Latvijas Skolas Soma" ietvaros

ISSP piedāvā 3 nodarbības skolēniem ciklā "Latvijas laikmetīgā fotogrāfija un es" kultūrizglītības programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros.

Nodarbības pielāgotas gan attālinātajam, gan klātienes formātam.

1. Vizuālizpratne fotogrāfijā -  vada Eva Strazdiņa

Vidusskolas skolniekiem

Nodarbības laikā ar piemēru un uzdevumu palīdzību skolēni tiek iepazīstināti ar Latvijas fotogrāfijas vidi un notikumiem, iedrošinot diskutēt un reflektēt par attēliem un to izmantošanu dažādos kontekstos. Ar radošu uzdevumu palīdzību skolēni tiek aicināti dalīties domās par attēlu nozīmi viņu ikdienā, rosinot viņus pašus veidot jaunus mākslas darbus.

Nodarbības pirmajā daļā ir iepazīšanās, izmantojot fotogrāfijas.

Katram dalībniekam uzdevums uz nodarbību sagatavot divas fotogrāfijas:
1) fotogrāfiju, kas, viņaprāt, vislabāk raksturo viņu pašu.
2) fotogrāfiju, kas ir atstājusi iespaidu, kuru varētu raksturot kā vizuāli spēcīgu, nozīmīgu, intriģējošu. Dalībnieki prezentē fotogrāfijas, paskaidrojot, kāpēc tā ir izvēlēta, un kāds ir attēla konteksts.

Otrajā daļā tiek runāts par fotogrāfijas izpratnes trīs līmeņiem, kā praktisku piemēru izmantojot ieskatu slavenā fotogrāfa Stīvena Šora (Stephan Shore) pieejā.

- Nodarbības ilgums - 1,5 h

2. Identitātes meklējumi Latvijas laikmetīgajā fotogrāfijā - vada Līva Veigura (Graudumniece)

Vidusskolas skolniekiem

Nodarbības mērķis ir veicināt skolēnu interesi par laikmetīgo mākslu un fotogrāfiju Latvijā, radīt izpratni par laikmetīgās mākslas un fotogrāfijas pielietošanas veidiem savas identitātes meklējumos un veidošanā. Nodarbība sastāv no teorijas daļas un praktiskās daļas; tās laikā skolēni iepazīstas ar trīs Latvijas autoriem (​​Annemarija Gulbe, Reinis Hofmanis, Toms Harjo) un viņu darbiem. Paši autori video formātā izstāsta par sēriju tapšanu un identitātes jautājumu. Pēc video noskatīšanos dalībnieki apspriež fotogrāfijas nozīmi un identitātes jautājumus.

- Nodarbības ilgums - 1,5 h

3. Ieskats Latvijas fotogrāfijā. Stāsta veidošana - vada Adelīna Kalniņa

7. - 9. klases skolniekiem

Nodarbības mērķis ir iedrošināt skolēnus domāt plašāk, iepazīstinot ar to, cik daudz var pateikt ar fotogrāfiju kā mediju ar kuru palīdzību var stāstīt stāstus.

Pirmajā daļā dalībnieki izzina, kas ir fotogrāfija un kā ar tās palīdzību veidot stāstus. Prezentācijas veidā tiek apskatīti un iepazīti vairāki Latvijas fotogrāfi: Vilis Rīdzenieks, Jānis Kreicbergs, Gunārs Binde, Māra Brašmane, Egons Spuris, Inta Ruka, Andrejs Grants, Arnis Balčus, Ieva Epnere, Iveta Gabaliņa, Ivars Grāvlejs, Viktorija Eksta, Reinis Hofmanis.

Nodarbības praktiskajā daļā skolēni sadalās grupās un no saviem līdzpaņemtajiem attēliem veido foto stāstu, kuru prezentē pārējiem klasesbiedriem.

- Nodarbības ilgums - 40 min

Par pasniedzējiem:

Eva Strazdiņa - māksliniece un pasniedzēja, beigusi ISSP Skolas programmu “Attīstot fotogrāfijas valodu” (2012) un ieguvusi maģistra grādu fotožurnālistikā Vidus Zviedrijas universitātē (2016). Eva ir Baltic Analog Lab biedre, savos radošajos projektos koncentrējas uz vēsturiskiem foto un video arhīviem, ģimenes albumiem un atrastajām fotogrāfijām. Kopš 2018. gada pasniedz fotogrāfiju Rīgas Mākslas un Mediju tehnikumā. Šobrīd uzsākusi studijas LU Doktora studiju programmā "Izglītības zinātnes" mediju izglītības un vizuālizpratnes jomā.

Līva Graudumniece ir māksliniece un pasniedzēja, absolvējusi mākslas vēstures un vizuālās mākslas pedagoģijas studijas Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē. Kopš 2015. gada strādājusi par vizuālās mākslas skolotāju Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolā, šobrīd vada mākslas vēstures lekcijas PIKC Ogres tehnikuma Dizaina un mākslas nodaļas studentiem. Interesi par fotogrāfiju realizē, studējot ISSP Skolas programmā “Attīstot fotogrāfijas valodu”.

Adelīna Kalniņa ir Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas trešā kursa studente, filosofijas žurnāla "Tvērums" idejas autore, veidotāja un māksliniece. 2019. gadā absolvējusi ISSP Skolas programmu “Attīstot fotogrāfijas valodu”. Adelīnas fotoprojekti tika iekļauti Rīgas Fotomēneša 2020 programmā un izstādīti kultūrtelpā "Točka"; viņas jaunākais fotoprojekts "Leontīne" publicēts fotogrāmatā "Did you notice me?" (2021). Mākslas nodarbības bērniem un jauniešiem vada kopš 2017. gada.

Lai pieteiktos nodarbībām, aicinām sazināties rakstot skola@issp.lv vai zvanot 29197627.